
Pasirinkite katę
Sveikiname! Nusprendėte laikyti katę. Tačiau kokia katė Jums geriausia? Ar verta įsigyti veislinę? Ilgaplaukę ar trumpo plauko? Patiną ar patelę? Galbūt net svarstote galimybę laikyti dvi ar daugiau kačių, kad džiaugsmo būtų dvigubai ar trigubai daugiau arba tam, kad katės nesijaustų vienišos.
Keletas patarimų, padėsiančių išsirinkti:
Veislinė ar neveislinė?
Dėl vieno dalyko galime užtikrinti – rinktis galite iš daugybės kačių. Egzistuoja apie 40–80 kačių veislių ir apie 500 rūšių. Visos jos skirtingos – nuo populiariųjų Siamo, Burmos ir Persijos kačių iki beuodegių Mankso veislės kačių ar beplaukių Kanados sfinksų. Veislės skiriasi ne tik išvaizda, tačiau ir asmenybe bei temperamentu. Pavyzdžiui, Siamo katės pasižymi ekstraverto savybėmis, o ilgaplaukės Persų katės paprastai ramesnės.
Su skirtingomis veislėmis susipažinti galite įvairiai. Informacijos apie kates galite ieškoti internete arba nusipirkti knygą, tačiau patartina ir apsilankyti kačių parodoje – ten pamatysite daugybę neįtikėtinai žavių kačių, kurias visas norėsite pasiimti namo!
Tačiau veislė dar ne viskas – išties didelė dalis žmonių renkasi neveislines kates. Daugeliui kačių augintojų labiausiai patinka neveislinės katės. Neveislinės katės gali būti pačių įvairiausių spalvų ir kailio rūšių – be to, dėl tokios katės nereiks apiplėšti banko!
Ilgaplaukė ar trumpaplaukė?
Ilgaplaukės katės ypač gražios. Tačiau atminkite – ilgaplaukę katę reikia šukuoti kasdien, kad dailusis kailis nesusiveltų ir būtų puikios būklės. Kita vertus, reguliarus šukavimas yra puikus būdas suartėti su kate – be to, dėmesys jai ypač patiks! Jei manote, kad kasdien šukuoti katę neturėsite laiko, geriau rinkitės trumpaplaukę augintinę.
Patinas ar patelė?
Katinai paprastai didesni už kates. Jei patino nekastruosite, jis gali terorizuoti visą rajoną ir veltis į peštynes su kitais katinais. Jis taip pat gali žymėti savo teritoriją šlapimu arba neužkasti išmatų. Toks elgesys visiškai normalus katei, tačiau Jums gali būti nemalonus!
Jei laikysite nekastruotą patelę, ji reguliariai rujos. Tokios būklės ji tikriausiai labai triukšmaus – o toks elgesys visiems aplinkiniams patinams labai patinka! Žinoma, tuomet jai didėja tikimybė susilaukti palikuonių.
Jei nenorite girdėti mažyčių kačiukų murkimo, katę geriausiai kastruoti. Po šios paprastos procedūros pastebėsite, kad kai kuris nemalonus katės elgesys tiesiog liausis.
Viena ar daugiau kačių?
Šis sprendimas gali būti nelengvas – išties jis priklauso nuo kiekvienos katės. Kai kurios katės mėgsta gyventi su kitomis katėmis, o kitos mieliau laiką leidžia vienos arba su Jumis! Jei namie jau laikote suaugusią katę, tikriausiai suprantate, kas jai patiktų labiau.
Jei didžiąją dienos dalį praleidžiate ne namie, galbūt norėsite laikyti dvi dar daugiau kačių – taip jos palaikys viena kitai draugiją. Jei taip, pamąstykite apie galimybę laikyti kates iš tos pačios vados – vaikystėje susiformavę ryšiai joms padės nesipykti ir suaugę.
Verta pamąstyti ir apie savo namų dydį. Kaip ir žmonės, katės nemėgsta perpildytų patalpų – gi visiems reikia savo erdvės. Pagrindinė taisyklė tokia: reikėtų turėti po vieną kambarį kiekvienai laikomai katei. Taip kiekviena katė turės, kur pabūti viena. Kiekvienai katei taip pat tikriausiai reikės atskirų indelių vandeniui ir maistui, guolių ir tualetų, kad jų nepriklausomybės poreikis būtų patenkintas.
Kur įsigyti katę
Nusprendę laikyti katę, paklausinėkite draugų ir kaimynų. Jūsų pažįstami gali turėti parduodamą katę arba kačiukų. Kitais atvejais, bandykite ieškoti vietos laikraštyje arba internete. Taip pat galite nuspręsti aplankyti netoliese esančią gyvūnų prieglaudą – ten gyvenančioms katėms ir kačiukams labai reikia gerų namų.
Patartina vengti perpardavinėtojų, kurie neretai superka kačiukus iš skirtingų vietų. Tokie kačiukai pernelyg anksti atjunkomi, neretai keliauja didelius atstumus ir labiau rizikuoja susirgti ar patirti streso sukeltų negalavimų. Jei svarstote galimybę įsigyti iš perpardavinėtojo, pirmiausia kreipkitės patarimo į veterinarą, nes negalite būti tikri dėl katės istorijos ir sveikatos.
Jei nusprendėte pirkti veislinį kačiuką, geriausia kreiptis į patikimą veisėją. Tokių žmonių pavardes sužinosite, pakalbėję su kitais kačių augintojais ar su veterinaru. Taip pat galite ieškoti skelbimų laikraščiuose ar žurnaluose apie kates bei kačių parodose. Apie netoliese gyvenančius patikimus veisėjus galite sužinoti ir konkrečios veislės kates auginančių savininkų klubuose.
Į ką atkreipti dėmesį, renkantis kačiuką
Jei įmanoma, paprašykite pamatyti kačiukus kartu su jų motina. Taip galėsite įvertinti motinos sveikatos būklę ir temperamentą. Nors ji ir nebus geriausios būklės, nes turi rūpintis jaunikliais, bent įsitikinsite, kad kačiukai nebuvo atjunkyti pernelyg anksti arba atgabenti iš kitur.
Prieš paimant kačiuką iš veislyno, geriausia palaukti, kol jam sueis mažiausiai 7–8 savaitės. Kai kurie veislinių kačių veisėjai atiduoda tik 12 savaičių amžiaus kačiukus. Net rinkdamiesi katę, rinkitės iš kelių varianatų. Taip prieš apsispręsdami galėsite apžiūrėti kelias vadas. Pirkite tik iš švaraus veislyno, kuriame gyvenančios katės atrodo laimingos ir sveikos.