-
Jūsų kačiuko mityba
Kaip ir jam giminingos didžiosios katės, jūsų kačiukas yra tikras mėsėdis. Jo dantys, liežuvis ir virškinimo sistema yra specialiai pritaikyti ėsti mėsai. Todėl, kad būtų patenkinti jo natūralūs mitybos poreikiai, svarbu jam pasiūlyti tinkamą maistą.
Turint galvoje šiuos kompleksinius poreikius, svarbu savo kačiuką šerti specialiai paruoštu maistu.
Kaip mėsėdžiui, jūsų kačiukui reikia daug baltymų ir tinkamai subalansuoto maistinių medžiagų komplekso. Taip pat, kadangi jūsų kačiukas greitai auga, jam reikia kitokio kiekio tam tikrų maistinių medžiagų, nei suaugusiai katei, įskaitant tinkamą kalcio ir fosforo santykį.
-
Šėrimo patarimai
Laukinėje gamtoje didžiosios katės puikiai žino, ką turi ėsti. Šerdami kačiuką tinkamu pašaru tinkamu laiku, sustiprinsite jo natūralų mėsėdžio ir savarankiško medžiotojo instinktą.
Gal jūsų žavusis kačiukas ir mažas, bet jis augs 15-a kartų sparčiau už kūdikį!
Pirmosiomis 4–5 gyvenimo savaitėmis jūsų kačiukas visas reikiamas maistines medžiagas gaus iš motinos. Paprastai kačiukai atjunkomi iki 7 savaitės, bet jau nuo 4 savaitės galima pratinti augintinį ėsti specialiai paruoštą pašarą, pvz., „Whiskas® Junior“.
-
Geriamas vanduo
Laukinėje gamtoje didžiosios katės paprastai gyvena miškuose, savanose arba prerijose. Šiose natūraliose aplinkose gali būti nelengva surasti vandens. Štai kodėl didžiųjų kačių organizmai išsivystė taip, kad didžiąją dalį reikiamo vandens jos gauna iš savo grobio.
Nesijaudinkite, jei jūsų augintinio lakimo įpročiai atrodo keisti.
Jūsų kačiukas lygiai toks pat. Vis tik jam reikia palakti, todėl svarbu užtikrinti, kad augintinis visuomet iki soties turėtų šviežio vandens.
-
Pratinimas prie suaugusių kačių maisto
Priartėjus pirmajam gimtadieniui, jūsų mažasis keturkojis draugas bus pasiruošęs pereiti prie subalansuoto suaugusių kačių maisto, tenkinančio augančio organizmo poreikius.
Jūsų kačiukas bus pasiruošęs išmėginti suaugusioms katėms skirtą maistą sulaukęs maždaug 12-os mėnesių.
Jūsų kačiukas labai jautrus skonio ir temperatūros pokyčiams, taip pat mitybos pasikeitimams, todėl prie naujo maisto pratinkite palengva.
-
Kaip patikrinti kačiuko sveikatą
Natūralioje aplinkoje didžiosios katės užmezga socialinius ryšius laižydamos viena kitą. Jūs taip pat galite sustiprinti ryšį su savo kačiuku nuolat tikrindami jo sveikatą. Geriausia pradėti ankstyvame amžiuje, tada apžiūra gyvūnėliui taps įprastos rutinos dalimi.
Apžiūrinėkite kiek įmanydami švelniau ir tyliai, ramiai kalbindami augintinį.
Geriausia pradėti ankstyvame amžiuje, tada apžiūra gyvūnėliui taps įprastos rutinos dalimi.
-
Apsilankymas pas veterinarą
Kai parsivežate kačiuką namo, jis tikisi, kad gerai juo pasirūpinsite. Todėl nedelsdami užrašykite savo augintinį pas veterinarą. Geriausia laikyti visus su augintinio sveikata susijusius dokumentus – ir veterinaro telefono numerį – vienoje parankioje vietoje. Pasvarstykite ir apie augintinio draudimą.
Apžiūros metu glostykite augintinį ir jį kalbinkite, kad jaustųsi saugus.
Kelionė
Kačiukas gali prisibijoti jam gabenti skirtos nešyklės. Tam, kad augintinis prie jos priprastų, ištraukite nešyklę keliomis dienomis anksčiau. Į vidų įdėkite ką nors, persmelkto jūsų augintinio kvapu – žaisliuką ar antklodę – kad kačiukas suprastų, jog viduje saugu.
-
Skiepai
Esate atsakingas šeimininkas, todėl pasirūpinsite, kad jūsų simpatiškasis kačiukas būtų sveikas ir laimingas. Skiepai yra labai svarbūs, nes jie saugo gyvūnėlį nuo ligų. Kai katinėlis bus gavęs visus skiepus, žinosite, kad jis turi pačią geriausią apsaugą.
Nors jūsų kačiukas buvo paskiepytas, svarbu, kad jis kasmet būtų skiepijamas pakartotinai
Kada skiepyti
Greičiausiai jūsų kačiukas bus pirmą kartą paskiepytas, sulaukęs 9-ių savaičių, o antrą skiepą gaus būdamas 12-os savaičių. Kai kurių skiepų grafikai skiriasi, todėl geriausia atsiklausti veterinaro, kada reikia skiepyti augintinį.
-
Sveiki dantys
Jūsų kačiukas yra iš prigimties mėsėdis. Tai reiškia, kad jo dantų forma idealiai tinka mėsai plėšyti, o ne smulkinti ir kramtyti. Visai kaip jo giminaitėms didžiosioms katėms, jūsų keturkojui augintiniui reikia sveikų dantų, kad galėtų maitintis ir tinkamai išsilaižyti.
Pratinkite kačiuką prie burnos apžiūros nuo pat jauno amžiaus.
Pastovi apžiūra
Jūsų kačiuko dantys turi būti švarūs ir be apnašų. Dantenos turėtų būti sveikai atrodančios rausvos spalvos. Jei pastebite paraudimų aplink kačiuko dantis ar prie dantenų, pasitarkite su veterinaru – kartais dėl maisto likučių ir bakterijų gali susiformuoti akmenys.
-
Peršalimas
Per pirmuosius devynis gyvenimo mėnesius galite pastebėti, kad jūsų kačiukas prastai jaučiasi ar atrodo nekaip. Gali būti, kad jis peršalo.
Dažniausiai simptomai nebūna stiprūs, jie turėtų praeiti atidžiai slaugant gyvūnėlį namuose.
Gera žinia, kad didžiąją daugumą peršalimų kačiukams sukelia tik du virusai. Jei jūsų augintinis laiku paskiepytas, jis turėtų būti apsaugotas nuo abiejų ligos sukėlėjų.
-
Blusos ir kirminai
Blusos – simptomai ir gydymas
Blusas lengva pastebėti. Dar geriau, jas lengva išnaikinti. Blusos yra rusvai juodos spalvos, pastebėsite, kaip jos juda ant kačiuko kailio.
Prireikus patarimo ar padrąsinimo, kreipkitės į savo veterinarą.
Kirmėlės – simptomai ir gydymas
Reikia saugotis dviejų rūšių kirminų. Jei kačiukas užsikrečia askaridėmis, jo pilvelis gali atrodyti išsipūtęs, kartais gyvūnėlis vemia. Kaspinuočiai panašūs į mažas ryžių kruopeles kačiuko kraiko dėžėje, tos „kruopelės“ gali būti prilipę ir prie augintinio užpakalio.
-
Bėdos su pilveliu
Kaip ir jūsų, taip ir kačiuko virškinimo sistema suvartotą maistą paverčia energija. Jei ši sistema veikia prastai, gyvūnėliui gali suskausti pilvą, dažniausiai pasitaikančios bėdos – viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Jei kačiukas retkarčiais pavemia, jums greičiausiai nėra ko jaudintis.
Jei jūsų augintinį kamuoja kuris nors iš šių negalavimų, geriausia būtų jį parodyti veterinarui.
-
Sterilizacija / kastracija
Jūsų kačiukas, kaip ir jo giminaitės didžiosios katės, turės įgimtą poreikį žymėti teritoriją šlapimu. O katytė rujos metu greičiausiai triukšmaus ir nenustygs vietoje, raitysis ir voliosis ant grindų. Kastracija / sterilizavimas padės išvengti tokio elgesio. Negana to, tai teigiamai atsilieps sveikatai.
Kastravę / sterilizavę savo kačiuką ar katytę, apsaugosite ir pagerinsite gyvūno sveikatą.
Kada kastruoti / sterilizuoti
Geriausia kastruoti / sterilizuoti kačiuką arba katytę, kai jis/ji sulaukia maždaug pusės metų amžiaus. Šiuo metu žavus pūkų kamuolėlis lytiškai subręsta. Aptarkite su veterinaru visus sterilizacijos / kastracijos aspektus.
-
Nepriklausoma kačiuko dvasia
Norėdamos išgyventi laukinėje gamtoje didžiosios katės gali pasikliauti tik pačios savimi. Jūsų kačiukas taip pat. Jis turi įgimtą instinktą veikti vienas ir nekreipti dėmesio į aplinkinių norus ar reikalavimus.
Atkreipkite dėmesį, kas geriausiai paskatina jūsų kačiuką.
Jūsų augintinis socialinę struktūrą ir bendradarbiavimą suvokia visiškai kitaip, nei jūs. Jei norite, kad kačiukas išmoktų, turite suprasti jo motyvus.
-
Medžioklės instinktai
Kaip ir jo giminaitės didžiosios katės, jūsų mažasis kačiukas iš prigimties yra medžiotojas. Tiesą sakant, jo medžioklės instinktas toks stiprus, kad kačiukas medžios net ir neišalkęs.
Kol kačiukas jaunas, lengvi grybštelėjimai tėra žaidimas.
Taip nutinka dėl to, kad laukinėje gamtoje didžiosios katės niekada nežino, kada vėl paės. Kaip ir jos, jūsų kačiukas visuomet pasirengęs, budi ir laukia pasirodant grobio.
-
Grobio parnešimas namo
Kaip visos didžiosios katės, gyvenančios laukinėje gamtoje, jūsų žavusis kačiukas yra grėsmingas medžiotojas.
Svarbiausia priežastis, verčianti kačiuką parsinešti grobį namo – noras užbaigti medžioklę.
Grobio persekiojimas ir medžiojimas yra natūralios kačių elgsenos dalis, todėl didelė tikimybė, kad jūsų keturkojis draugas kartais panūs parnešti grobį namo.
-
Iki valios prisižaisti
Jūsų žavusis kačiukas visuomet pasiruošęs medžioti. Pajutęs tam tikrą judesių ir garso derinį, jis nepajėgs atsispirti neliuoktelėjęs. Reiktų skatinti šį įgimtą instinktą, kad kačiukas nepradėtų šokinėti ant jūsų, jūsų drabužių ar baldų!
Žaidimas yra svarbus kasdienis užsiėmimas, ypač katėms, gyvenančioms viduje.
Reiktų skatinti šį įgimtą instinktą, kad kačiukas nepradėtų šokinėti ant jūsų, jūsų drabužių ar baldų!
-
Smagus valgio metas
Jūsų kačiukas mėgsta žaisti net ir valgio metu. Jei pasistengsite, kad jam būtų nenuobodu ėsti, sustiprinsite natūralų kačiuko medžioklės instinktą ir sutvirtinsite abipusį ryšį.
Tokie užsiėmimai padeda užtikrinti, kad kačiukas būtų puikios fizinės būklės, aktyvus ir sveikas.
Smagus valgio metas
• Įberkite „Whiskas® Junior“ į plastikinį buteliuką, bet jo neuždenkite arba išpjaukite skylutę buteliuko šone, kad kačiukui žaidžiant iškristų sausi maisto gabaliukai
• Įberkite sauso maisto į rudą popierinį maišelį ir nestipriai jį uždarykite
• Įberkite sauso maisto į kramtymo kamuolį
-
Kaip išmokyti naudotis kraiko dėžute
Kaip ir jo giminaitės didžiosios katės, jūsų kačiukas mieliau tuštinasi nestebimas pašalinių akių. Todėl svarbu kraiko dėžutę pastatyti ramioje, saugioje vietoje, kur kačiukas ją lengvai pasiektų ir galėtų pasinaudoti niekam nematant.
Būtinai jo kraiko dėžutę padėkite atokiau nuo tos vietos, kur jis ėda ir geria.
Pastebėti, kai kačiukui prireikia pasinaudoti kraiko dėžute
Turėsite išmokyti kačiuką naudotis savo dėžute. Tai paprasta: tiesiog įkelkite jį į kraiko dėžutę vos pastebėję, kad jis nori šlapintis / tuštintis. Taip pat galite padėti kačiukui išmokti įkeldami jį į dėžutę anksti ryte, prieš eidami gulti ir po kiekvieno valgio.
-
Kaip naudotis durimis katėms
Jūsų kačiukas turi įgimtą instinktą ginti save ir savo teritoriją. Todėl iš pradžių duris katėms jis gali palaikyti silpnąją „namų gynybos“ vieta. Jūsų pareiga kačiukui padėti ir padrąsinti jį naudotis durimis katėms.
Paprastos durys katėms yra nebrangios ir lengvai įmontuojamos.
Kaip kačiuką pripratinti prie durų katėms
• Įmontuokite duris katėms tokiame aukštyje, kad jūsų kačiukui būtų patogu jas peržengti – paprastai apie 6 cm virš durų apačios
• Iš pradžių šiek tiek praverkite duris katėms ir su skanėstais ar maistu išviliokite kačiuką pro jas į kitą pusę
-
Kaip naudotis katės nešykle
Jūsų kačiukui prireikia nešyklės, kai jam reikia kur nors nukeliauti – gal pas veterinarą ar į kačių viešbutį. Šiaip ar taip, geriausia būtų nešyklę laikyti ištrauktą, kad kačiukas reaguotų į ją kaip į įprastą savo aplinkos dalį.
Pabandykite į nešyklę įdėti ką nors, kas kvepėtų kačiuku, pavyzdžiui antklodę ar žaisliuką.
Kaip išsirinkti tinkamą nešyklę
Prieš perkant nešyklę svarbiausia atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
• Ar lengvą ją valyti?
• Ar lengva į ją įdėti ir ištraukti kačiuką?
• Ar kačiukas nešyklėje jausis saugus?
-
Kaip sumažinti agresiją
Laukinėje gamtoje didžiosios katės natūraliai į grėsmę reaguoja demonstruodamos agresiją. Jūsų kačiukas yra toks pat. Vis tik galite pastebėti, kad kačiukas elgiasi agresyviai net kai nėra jokios priežasties jausti grėsmę – pavyzdžiui, žaisdamas.
Atminkite, kad jūsų kačiukas labai mažas ir vis dar bando perprasti pasaulį.
Jei taip nutinka, nesijaudinkite: yra daugybė būdų, kaip galite pagerinti savo keturkojo draugo charakterį!
-
Ankstyvas mokymasis
Kačiuko patirtis per pirmuosius gyvenimo mėnesius įtakos visą likusį jo gyvenimą. Kuo daugiau jis patirs per šį svarbų laikotarpį, tuo bus atviresnis ir patiklesnis suaugęs.
Kuo daugiau kasdienio gyvenimo parodysite kačiukui, tuo labiau jis pasitikės savimi užaugęs.
Motina žino geriausiai
Pirmoji ir svarbiausia kačiuko mokytoja yra jo motina. Ji išmokys kačiukus visko, ką jiems reikia žinoti, norint išgyventi, pradedant kailiukų ir letenėlių priežiūra ir baigiant vaikščiojimu į tualetą.
-
Įsikūrimas
Ta diena, kai parsinešate kačiuką namo, labai svarbi. Jis ne tik praturtins jūsų gyvenimą, bet ir pakeis jį! Prieš atsigabendami kačiuką pasirūpinkite viskuo, ko reikia, kad jis ramiai ir laimingai įsikurtų.
Parsivežę kačiuką namo stenkitės kuo mažiau triukšmauti.
Jei turite vaikų ar dar vieną katę, jums reikės atsargiai ir švelniai juos supažindinti. Jei nuo pat pradžių elgsitės ramiai, netrukus laimingai gyvensite visi kartu!
-
Kaip supažindinti su katėmis ir kitais gyvūnais
Laukinėje gamtoje jūsų kačiuko giminaitės didžiosios katės beveik nebendrauja su pašaliniais, o medžiodamos bei siekdamos išgyventi kliaunasi tik savimi.
Laukinėje gamtoje jūsų kačiuko giminaitės didžiosios katės beveik nebendrauja su pašaliniais, o medžiodamos bei siekdamos išgyventi kliaunasi tik savimi.
Jūsų kačiukas turi tokius pat įgimtus instinktus, todėl svarbu padėti jam palengva sklandžiai įžengti į naują gyvenimą su kitomis katėmis ar gyvūnais.
-
Kaip pažinti savo kačiuką
Kuo daugiau laiko praleisite su kačiuku, tuo geriau jį pažinsite – ir tuo aiškiau pamatysite, kaip natūralūs instinktai nulemia jo būdą ir elgesį.
Kačiukas greitai susipažins su jūsų šeimos rutina.
Nors jūsų kačiukas namuose gyvena visiškai kitaip, nei gyventų laukinėje gamtoje, jo elgesys vis tiek primins jo giminaičių didžiųjų kačių elgesį. Jei žinosite natūralius jo instinktus, bus lengviau pažinti kačiuką, kai jis kurs savo šeimą su jumis.
-
Kačiukai ir vaikai
Nėra abejonės – jūsų kačiukas be galo žavus. Jei turite vaikų, jie iškart įsimylės naująjį pūkuotąjį šeimos narį. Vis tik, jei vaikai triukšmingi, staigiai juda ar per daug glosto kačiuką, jis gali išsigąsti. Todėl geriausia iškart nustatyti taisykles ir išmokyti vaikus, kaip tinkamai žaisti su atvykėliu.
Iš pradžių paprašykite vaikų švelniai paglostyti kačiuką.
Todėl geriausia iškart nustatyti taisykles ir išmokyti vaikus, kaip tinkamai žaisti su atvykėliu.