Dažnai pasitaikančios vyresnių kačių sveikatos problemos

Tikėtina, kad Jūsų katė gyvens 13–17 metų. Norėdami padėti jai džiaugtis ilgu ir laimingu gyvenimu, pasistenkite namie atlikti penkis veiksmus jos sveikatai patikrinti. Tikrinti reikia kartą per mėnesį – problemą taip galėsite pastebėti anksti ir imtis veiksmų jai spręsti.

1. Svoris

Katę sverkite taip – paimkite ją ant rankų ir užlipkite ant vonios svarstyklių, tuomet iš bendro svorio atimkite savo svorį. Dar vienas būdas katės svorio pokyčiams fiksuoti – žvelkite į ją iš viršaus ir ieškokite menko „liemens“ po šonkauliais. Taip pat galite delnais ją apglėbti ten, kur baigiasi šonkauliai – turėtumėte šonkaulius apčiuopti. Galite tikrinti, ar kirkšnyse ar papilvėje neatsirado riebalų sankaupų.

Jei manote, kad katė turi viršsvorio, kreipkitės patarimo į veterinarą. Jai padėsite, iš valgiaraščio išbraukę visus skanėstus ir maistą nuo Jūsų stalo, be to, dvi dideles ėdalo porcijas per dieną pakeiskite keturiomis mažomis. Pasirūpinkite, kad katė pakankamai mankštintųsi – pradėkite nuo trumpų žaidimų ir palaipsniui žaiskite vis ilgiau.

Jei manote, kad katė sveria per mažai – pavyzdžiui, jei styro jos šonkauliai – nuvežkite ją pas veterinarą nuodugniam sveikatos patikrinimui.

2. Kailis ir oda

Tikrinkite katės kailį – jis turėtų būti nuostabiai švelnus nuo viršugalvio iki uodegos galiuko. Praskirkite plaukus ant galvos ir palei stuburą – galbūt yra pleiskanų, žvynelių ar įdrėskimų.

Judėkite link uodegos pagrindo, pasturgalio ir pilvo. Ten ieškokite blusų pėdsakų – juodų žvynelių ar taškelių. Jei manote, kad Jūsų katė turi blusų, dėl tinkamo gydymo pasitarkite su veterinaru.

Apžiūrėkite katės kailio spalvą – ji turėtų būti ryški ir blizgi. Jei spalva nublukusi ar praradusi blizgumą, katė gali sirgti.

3. Akys ir ausys

Norėdami patikrinti katės akis, švelniai patraukite žemyn apatinį katės akies voką – matomas plotas turi būti rožinis. Patikrinkite, ar abiejų akių vyzdžiai yra įprasto dydžio. Laikydami katę ant rankų, atsistokite prie saulės nušviesto lango, atitraukite ir užtraukite užuolaidas – akių vyzdžiai turi reaguoti į šviesos pokyčius. Stebėkite, ar iš akių neteka spalvotas skystis ir ar nėra pernelyg daug vandeningų išskyrų – tai yra akių infekcijos simptomai.  Jei pastebėjote ką nors neįprasto, nuvežkite katę pas veterinarą nuodugniai apžiūrai.  
Jei Jūsų katė dažnai purto galvą arba kasosi ausis, kažkas gali būti negerai. Apžiūrėkite, ar katės ausys švarios ir jose nėra purvo. Patikrinkite, ar katės ausų vidinė pusė nėra neįprastai ryškios rožinės spalvos. Stiprus kvapas gali reikšti ausies infekciją. Siera – ypač tamsi ar lipni – gali būti ausies infekcijos ar ausies erkučių ženklas. Erkučių sukeltas infekcijas gydyti gana paprasta – tereikia ausų lašų ar specialių vaistų, kurie lašinami tarp menčių. Jei namie yra daugiau kačių, patartina gydyti ir jas. Veterinaras padės išsirinkti Jūsų katei tinkamiausią gydymo būdą.  

4. Dantys ir dantenos

Norėdami patikrinti katės dantis, atsargiai praverkite jos burną. Apžiūrėkite visus dantis, ieškodami geltonų ar tamsių apnašų. Jei rasite, nuvežkite katę pas veterinarą, kad jas pašalintų.

Apnašos nesusidarys, jei veterinaras reguliariai ir kruopščiai išvalys katės burnos ertmę. Naudinga įsigyti specialiai naminiams gyvūnams skirtą dantų šepetuką ir dantų pastą bei duoti katei specialių skanėstų ar sauso maisto apnašoms šalinti.

5. Kūnas

Patikrinkite, ar ant katės kūno nėra neįprastų gumbų ar guzų. Abi rankas uždėkite katei ant viršugalvio ir švelniai braukite link smakro ir po juo, tuomet už priekinių kojų. Rankomis braukite po pečiais, per nugarą, per klubus ir žemyn kiekviena koja. Taip pat patikrinkite visas pėdutes – galbūt yra įpjovimų ar įtrūkimų. Jei aptiktumėte kažką neįprasto, vežkite katę pas veterinarą.  

Jei nuodugniai apžiūrėsite katę, netrukus žinosite, kaip ji atrodo, kai yra sveika. Taip iškart pastebėsite ką nors neįprasto ir padėsite jai gyventi sveikai ir laimingai.